Stomatologia w XXI wieku - Dla dentystów

implanty zębowe zabrze

Lekarz stomatolog nie jest w tym

Lekarzy odwiedzamy niechętnie. Nie ma nic przyjemnego w badaniu lekarskim. Robi się jeszcze mniej przyjemnie, gdy diagnoza jest niepomyślna. Dlatego większość Polaków odkłada wizyty lekarskie najdłużej jak się da.
Lekarz

Stomatologia w XXI wieku - Dla dentystów implanty zębowe zabrze
stomatolog nie jest w tym wypadku wyjątkiem. Boimy się bólu, jaki towarzyszy procedurom leczenia zębów. Czasami już sam widok wiertła przyprawia ludzi o dreszcze. Zupełnie niepotrzebnie.
Gabinet dentystyczny to zwykle miejsce świetnie wyposażone. Dentysta ma do dyspozycji szereg nowoczesnych narzędzi, które mają ułatwić mu pracę, a pacjentowi umożliwić przejście procesu leczenia w miarę komfortowo. Trzeba mieć na uwadze, że stomatolog jest przecież takim samym lekarzem, co kardiolog czy chirurg. Wszyscy oni przez szereg lat uczyli się tego samego zawodu, dopiero później decydując się na specjalizację. Każdy lekarz składał przysięgę Hipokratesa. Dentysta nie chce sprawiać nam bólu, ale pomóc.
Do tego standardem jest znieczulenie miejscowe. Po wstrzyknięciu odpowiedniego środka w przeważającej większości przypadków niczego nie poczujemy.
Odwiedzajmy stomatologa regularnie, chodźmy na przeglądy, a będziemy cieszyć się pięknym uśmiechem przez lata.


Zawód dentysta

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.


Dlaczego warto zostać dentystą?

Nadszedł ten czas w roku, w którym wielu młodych ludzi staje przed wyborem kierunku studiów. Warto zdecydować się na przyszłościowy zwód, który będzie nie tylko przynosił satysfakcję z pracy, ale także będzie się wiązał z wysokimi zarobkami.


Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym są wciąż bardzo popularne w Polsce. Trzeba mieć bardzo dużo punktów, aby się na nie dostać. Warto jednak próbować. Wybierając ten zawód należy pamiętać, że stomatolog musi ciągle się dokształcać. Jeździć na szkolenia i poznawać nowe techniki i metody leczenia. Dentysta powinien mieć także wysokie zdolności manualne. Studia na tym kierunku trwają pięć lat. Ważna na nich jest nie tylko nauka teorii, ale także praktycznych umiejętności. Po ukończeniu studiów można założyć swój gabinet dentystyczny. Ważne jest, aby dentysta miał oprócz umiejętności i wiedzy, również wysokie kompetencje społeczne. Nawiązywanie pozytywnej relacji z klientami jest bardzo ważne i owocuje pozytywnymi opiniami. Właściciel gabinetu, dbając o jego renomę, zapewni sobie stałych klientów i nigdy nie będzie musiał martwić się brakiem pracy i zarobku.


Mianownik jest jednak wspólny: jeśli dotychczas

Nie ma co się oszukiwać - stomatolog nie jest ulubionym lekarzem większości ludzi. I chociaż naprawdę wielu z nas nie lubi w ogóle odwiedzać lekarzy, to jednak dentysta budzi w nas często do tego stopnia negatywne emocje, że spotkania z nim unikamy jak ognia. Z czego może ten fakt wynikać? Prawdopodobnie tkwi w nas przekonanie, że jeśli decydujemy się odwiedzić gabinet dentystyczny, to z całą pewnością czeka nas cała masa bólu. Owszem, jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu, istniało duże prawdopodobieństwo, że przy większym zabiegu czeka nas spora dawka cierpienia. Jednak czasy się zmieniają - nauka, technologia i medycyna również. Rozwijają się one w bardzo szybkim tempie, dzięki czemu dziś dostępne są już na rynku rozwiązania, o których moglibyśmy pomarzyć jeszcze dziesięć lat temu! Dzisiaj wizyta u dentysty może być naprawdę bezbolesna. Rzecz jasna, wszystko zależy od tego, z jakiego powodu odwiedzamy dentystę, czy jest to znany gabinet w dużym mieście, czy też mały na wsi... Czynniki można mnożyć bardzo długo. Mianownik jest jednak wspólny: jeśli dotychczas unikaliśmy spotkania z dentystą, z powodu niemiłych wspomnień, to decydując się na wizytę dzisiaj, prawdopodobnie zostaniemy pozytywnie zaskoczeni. Nie warto zatem okładać tej wizyty w nieskończoność, lepiej stawić czoła przeszłym doświadczeniom, nawet jeśli nie były dobre, aby przekonać się, że wiele zmieniło się na lepsze w salonach dentystycznych w ostatnich kilkunastu latach. Nasze zęby nam za to podziękują.


Nieraz potrzeba lat aby zwalczyć w

Wielu ludzi odczuwa strach, kiedy tylko pomyśli o tym, że musi udać się do dentysty. Oczywiście, inni mogą go uznać za zupełnie irracjonalny, ale lęk jaki odczuwają tysiące osób, mając odwiedzić gabinet dentystyczny, wcale nie jest dla nich niczym dziwnym. Każdy z nas posiada głęboko zakorzenione fobie i lęki, których nie jesteśmy do końca w stanie wytłumaczyć. Nie ma więc różnicy, czy boimy się pająków, ciemności, ciasnych pomieszczeń, czy też przeraża nas dentysta. Każdy z tych lęków ma swoje podłoże w naszej podświadomości, i chociaż najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy, są one w nas zakorzenione już od wczesnego dzieciństwa. Można z nimi walczyć - wielu osobom udaje się pokonać swoje irracjonalne obawy - ale jest to walka niezwykle trudna i długa. Nieraz potrzeba lat, aby zwalczyć w sobie lęk do czegoś lub też kogoś, niech tutaj za przykład posłuży wspomniany wcześniej stomatolog. Choć na poziomie świadomym każdy z nas wie, że nie ma sensu obawiać się wizyty u dentysty, to jednak podświadomość tego nie rozumie, nie przyjmuje do wiadomości. Możemy wiedzieć, że to lekarz taki sam, jak każdy inny, a odwiedzenie go jest w naszym jak najlepszym interesie, mimo to, nasza psychika panicznie nam to odradza. W takich przypadkach (oraz znacznie cięższych) warto udać się do psychologa. Być może z pomocą specjalisty uda się nam dotrzeć do źródeł i przyczyn lęku, oraz dzięki terapii, z czasem wyeliminować go, aby w przyszłości, wizja wizyty u dentysty nie powodowała u nas ataków paniki.


Dobre rezultaty przynosi używanie elektrycznej szczoteczki

Na ogół dobrze rozumiemy to, jak istotne jest, aby dbać o stan swojej jamy ustnej. Staramy się codziennie szczotkować zęby oraz nitkować, a kiedy trzeba używać płynu do płukania jamy ustnej. Dobre rezultaty przynosi używanie elektrycznej szczoteczki, która wykonuje wiele obrotów i dobrze czyści zęby. Bardzo istotne jest to, aby wybrać dentystę, który będzie miał profesjonalne podejście. Być może mamy już swojego ulubionego, w którego gabinecie czujemy się bardzo dobrze.

Dobry stomatolog oceni, czego potrzebują nasze zęby oraz zdecyduje czy wymagają leczenia. Dobrze jest regularnie ściągać kamień nazębny, który lubi się gromadzić w zakamarkach. Po profesjonalnym ściąganiu kamienia będziemy mieć poczucie, że nasze zęby są idealnie gładkie i czyste. Czasami wykonuje to dentysta, czasami jego asystent. Warto wybrać gabinet dentystyczny, w którym są specjalistyczne narzędzia, a stomatolog wykonuje swoją pracę z zaangażowaniem. Rozsądnie jest regularnie chodzić do stomatologa, ponieważ dzięki temu nasze uzębienie może być w dobrym stanie. Niektóre osoby zastanawiają się, czy nałożyć sobie aparat ortodontyczny, który wyprostowałby zgdyz. Może przynieść to bardzo dobre rezultaty w postaci pięknego uśmiechu. Konsultacja u ortodonty jest wtedy jedną z podstawowych rzeczy, które musimy zrobić. Niektóre wizyty u dentysty są bardzo kosztowne, ponieważ nie każdy rodzaj leczenia wykonywany jest na Fundusz Zdrowia. Zazwyczaj dużo musimy zapłacić, szczególnie za leczenie kanałowe, które zazwyczaj jest czasochłonne i kosztowne, jednak w wielu przypadkach jest to sposób na to, aby uratować zęby.



© 2019 http://dla-dentystow.domyweselne.elk.pl/