Dentysta - poradnik pacjenta - Dla dentystów

Dobry stomatolog Bytom

Kim jest lekarz dentysta?

Lekarz dentysta (lekarz stomatolog), pot. dentysta (z łac. dens dopełniacz dentis "ząb") ? osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.
Dentysta - poradnik pacjenta - Dla dentystów Dobry stomatolog Bytom
>
W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (przed rokiem 2013) oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego12(dotyczy wyłącznie osób kończących studia przed 1 października 20163).

Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r.4, lekarz dentysta upoważniony jest do leczenia schorzeń zębów, jamy ustnej oraz obszaru twarzoczaszki i okolic przyległych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_dentysta


Stomatolog – jakie ma predyspozycje?


Zostanie stomatologiem nie jest łatwe i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to z faktu wysokiej pozycji społecznej i społeczeństwa, którego jama ustna z roku na rok jest poddawana kolejnym próbom. Niestety styl życia sprawia, że coraz więcej osób spożywa cukry, które mają tragiczny wpływ na uzębienie. Z drugiej strony, mimo bardzo wysokich zarobków, dentyści wyjeżdżają do pracy zagranicę. Mogą tam zarobić jeszcze więcej, a dobry stomatolog poszukiwany jest dosłownie w całej Europie. Kraje zachodnie dla polskich stomatologów tworzą świetne warunki pracy oraz płacy i dają jeszcze więcej możliwości rozwoju.

W tekście tym zastanowimy się nad kwestią bycia dobrym stomatologiem. Kogo możemy nazwać takim właśnie specjalistą i jakie trzeba spełnić ku temu przesłanki? W końcu – jakie są cechy rzetelnego dentysty? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać zarówno w opiniach pacjentów, jak także w analizach specjalistów, w tym również lekarzy. Z punktu widzenia pacjenta, dobry stomatolog musi być cierpliwy, miły, dobrze wykonujący swoje obowiązki. Z punktu widzenia medycyny, powinien on ciągle poszerzać swoje umiejętności i robić wszystko co możliwe żeby doprowadzić do sytuacji ciągłe rozwoju i dawania wiedzy także innym członkom personelu medycznego.




Definicja ekstrakcji zęba

Ekstrakcja zęba, usunięcie, pot. wyrwanie zęba ? zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniego instrumentarium (kleszczy, dźwigni itp.). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przy zachowaniu aseptyczności pola operacyjnego. Wskazaniami do ekstrakcji zębów są generalnie stany chorobowe niepoddające się już leczeniu zachowawczemu. Najważniejsze to przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych, głębokie złamania zębów czy zaawansowane stany paradontyczne. Czasami istnieje konieczność usunięcia całkowicie zdrowych zębów ze wskazań ortodontycznych lub w czasie przygotowania jamy ustnej do protezowania. Możliwym powikłaniem po ekstrakcji zęba jest suchy zębodół.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekstrakcja_z%C4%99ba



© 2019 http://dla-dentystow.domyweselne.elk.pl/